Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym

18 maja w godz. 21:00-23:30 zapraszamy do Ogrodu na Przekwit, podczas którego poprzez muzykę, sztuki wizualne i performatywne zwrócimy uwagę na trwającą katastrofę ekologiczną.

Po Rozkwicie, okresie pełni i pozornej harmonii, nadszedł czas na Przekwit – moment ujawnienia się oznak rozkładu, ukrytych wcześniej pod tym, co znane i wytłumaczalne. To utrata równowagi, oznaczająca dla Ziemi i organizmów porę ekstremów i sprzeczności – zbytku i niedostatku, powodzi i suszy, nadmiernej eksploatacji i pustynnienia planety, wzmożonego wydobycia i wyczerpywania się surowców.

Trwa szóste wielkie wymieranie. Z naszej planety znikają organizmy, które zamieszkiwały ją od setek tysięcy lat, na długo przed nami. Przekwit to najwyższy czas, by przekroczyć sztucznie wzniesione granice i dostrzec nasze zespolenie z innymi bytami – czas, by poczuć solidarność międzygatunkową. Dążenie do nieustannego wzrostu gospodarczego wyzyskuje ziemskie zasoby i degraduje środowisko, stwarzając zagrożenie dla całości życia na Ziemi. Stoimy na krawędzi, niezmiernie blisko globalnej katastrofy klimatycznej. Eksploatacja środowiska niszczy ekosystemy wraz z ich mieszkańcami, niezależnie od tego, czy mają oni płetwy czy kłącza, czy chodzą na dwóch czy na dwudziestu nogach.

Przekwit w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego to przejaw solidarności z innymi gatunkami – z organizmami, których sprzeciw nie jest słyszalny. Podczas Nocy Muzeów wyrazimy to poprzez działania performatywne, sztuki wizualne, muzykę oraz opowieści.

Zapraszamy na:

✺ rozmowy z zagrożonymi bytami – międzygatunkową żywą bibliotekę, podczas której porozmawiasz sam na sam  m.in. z orangutanem, zatrutą glebą, Puszczą Białowieską czy dzięciołem trójpalczastym

✺ Świątynię Matki Natury, którą rozświetlą organiczne wizualizacje i opiewać będą sety muzyczne kolektywów BAS (𝑳𝑶𝑻), PROGREFONIK i Synergia

✺ równinę pomników Wymarłych Gatunków

✺ Mszak – powołanie Wspólnoty Międzygatunkowej

✺ koncert Sound in Space Orchestra – kulminację dźwiękową i wspólne wyjście z Ogrodu

Wydarzenie organizowane jest w ramach tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie. Wstęp bezpłatny.

Niecały rok temu w przestrzeni Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego odbył się Rozkwit: Synergia w Krzakach dla Puszczy, zorganizowany przez Spółdzielnia "Krzak" oraz Synergia, będący benefitem na pomoc prawną dla Obóz dla Puszczy: www.facebook.com/events/227492464748310 Przekwit to jego naturalne continuum.

NM