Quiz - maj - rozwiązanie

Serdecznie dziękujemy Państwu za liczny udział w Ogrodowym quizie! Laureatów powiadomimy pocztą elektroniczną. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich Państwa zapraszamy do dalszej zabawy.

Poniżej przedstawiamy prawidłowe odpowiedzi na majowe pytania:


1. Storczyk szerokolistny i kruszczyk błotny to storczyki, które możemy spotkać na polskich łąkach. W jakich środowiskach naturalnych żyją te storczyki, które możemy kupić w kwiaciarniach?
Najczęściej są to gatunki epifityczne rosnące w wilgotnych lasach równikowych i podrównikowych.


2. Dlaczego nektar w kwiatach lilaka nie jest dostępny dla pszczół?
Kwiaty lilaka mają zbyt długa rurkę kwiatową.


3. Czy istnieją drzewa o większych kwiatach niż ma magnolia?
Choć powszechnie uważa się, że magnolie mają największe kwiaty, dorastające nawet do ok 55, jeszcze większe można spotkać  u gatunków Pachira insignis i Pachira aquatica. Tutaj mówimy o ponad 60 cm po rozłożeniu płatków.
Są to drzewa pochodzące z tropikalnych obszarów Ameryki, dorastające tam do wysokości 10 – 20 m. W naszym klimacie mogą być uprawiane w doniczkach jako rośliny pokojowe.


4. Złotokap to roślina trująca. Znajdź w parku Ogrodu trzy rośliny z tej samej rodziny. Czy one również posiadają trujące właściwości?
Na terenie Ogrodu rośnie wiele roślin z rodziny bobowatych. Są wśród nich rośliny jadalne takie jak soja, bób, fasola czy groch, rośliny pastewne np. koniczyna a także niektóre rośliny ozdobne np. robinia akacjowa – cała trująca poza jadalnymi kwiatami, judaszowiec południowy zawierający trujące saponiny ale o jadalnych kwiatach czy łubin trwały, który zawiera niewielkie ilości trujących alkaloidów.


5. Kto był autorem pierwszego projektu Świątyni Opatrzności?
Jakub Kubicki.

Szczegółowe informacje

logo_200_pl