Quiz - kwiecień - rozwiązanie

Serdecznie dziękujemy Państwu za liczny udział w Ogrodowym quizie! Laureatów powiadomimy pocztą elektroniczną. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich Państwa zapraszamy do dalszej zabawy.

Poniżej przedstawiamy prawidłowe odpowiedzi na kwietniowe pytania

 1. Kto był pierwszym dyrektorem Ogrodu Botanicznego UW i jaką powierzchnię zajmował Ogród w pierwszych latach istnienia?

  Pierwszym dyrektorem Ogrodu był Michał Szubert. Ogród miał powierzchnie 22,5 ha.

 2. Podaj podobieństwa i różnice pomiędzy wrzoścem a wrzosem.
  • Podobieństwa: należą do rodziny wrzosowatych, rosną na glebach kwaśnych, najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, są zimozielonymi krzewinkami
  • Różnice: wrzośce kwitną na przedwiośniu i wiosna (luty – kwiecień) a wrzos od sierpnia do września, wrzosiec toleruje stanowiska półcieniste a wrzosy wymagają stanowiska słonecznego; wrzosy występują w całej Polsce, najczęściej w piaszczystych lasach sosnowych. Wrzosiec krwisty, przy którym ustawiona była tablica z pytaniem, to roślina alpejska, w Polsce niestety nie spotykamy jej na stanowiskach naturalnych (jedynym polskim gatunkiem jest wrzosiec bagienny Erica tetralix występuje w północno zachodniej Polsce i jest rośliną chronioną).

 3. Podaj nazwy trzech krzewów rosnących w parku Ogrodu Botanicznego, u których pojawiły się żółte kwiaty przed rozwojem liści.

  Krzewy jakie można było wymienić to: oczar pośredni, dereń jadalny, forsycja pośrednia, leszczynowiec chiński odm. łysiejąca, azalia pontyjska czy sassafras lekarski.

 4. W jakich naturalnych siedliskach można spotkać przylaszczkę pospolitą?

  Przylaszczki rosną w poszycie lasów wilgotnych lasów liściastych i mieszanych (w buczynach, grądach, świetlistych dąbrowach), na glebach gliniastych i próchnicznych.

 5. Geofity to rośliny runa leśnego, które kwitną przed pojawieniem się liści na drzewach. Wymień trzy rosnące w parku Ogrodu Botanicznego.

Właściwe rośliny to np.: przylaszczka pospolita, zawilec gajowy, ziarnopłon wiosenny, rannik wiosenny, kokorycz pusta, złoć żółta, śnieżynka przebiśnieg, czosnek niedźwiedzi.

Wśród odpowiedzi często pojawiał się ciemiernik. Roślina ta nie jest geofitem a wcześnie kwitnącą  zimozieloną byliną, która dobrze funkcjonuje przez cały rok. Geofity bowiem w niedługim czasie po przekwitnieniu wydają nasiona, po czym ich część nadziemna zamiera. Gdy rozwinięte liście w koronach drzew mocno zacieniają podłoże, w glebie pozostają formy przetrwalnikowe geofitów w postaci cebul, bulw czy kłączy.

Szczegółowe informacje

logo_200_pl