Quiz - czerwiec - rozwiązanie

Serdecznie dziękujemy Państwu za liczny udział w Ogrodowym quizie! Laureatów powiadomimy pocztą elektroniczną. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich Państwa zapraszamy do dalszej zabawy.

Serdecznie dziękujemy Państwu za liczny udział w Ogrodowym quizie! Bardzo cieszy nas rosnące zainteresowanie zabawą. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich Państwa zapraszamy do dalszej zabawy.
Laureatów powiadomimy pocztą elektroniczną.

Poniżej przedstawiamy prawidłowe odpowiedzi na majowe pytania:


1. Róże goszczą w europejskich ogrodach od XII wieku naszej ery. Znajdź i zapisz nazwę najstarszej róży znajdującej się w kolekcji Ogrodu. Podaj datę jej wyhodowania.
Najstarszą odmianą jaka występuje na naszej różance jest Rosa L. ‘Rose du Roi’ wyhodowana w  1815 roku.


2. Która z pięknie kwitnących roślin chronionych, rosnąca w dziale roślin wodnych OBUW została wykorzystana w jednym z klasyków polskiego kina?
Pięknie kwitnącymi roślinami wodnymi pasującymi do opisu są Grzybienie białe (Nymphea alba) które wykorzystano w  filmie „Noce i dnie”.


3. Jakub Waga przyczynił się do utworzenia jednego z działów Ogrodu Botanicznego UW. Podaj nazwę tego działu.
Jakub Waga przyczynił się do powstania działu Flora Niżowa Polski.


4. Wymień 3 rośliny rosnące na dziale roślin leczniczych, z którymi można upiec ciasteczka.
Tak naprawdę bardzo wiele odpowiedzi  jest prawidłowych.
Mogą być to zioła: lawenda, mięta, rozmaryn czy tymianek, ale też ogonki liściowe rabarbaru, owoce borówki, poziomki czy miechunki.


5. Tulipanowiec, miłorząb, magnolia pojawiły się na Ziemi w podobnym okresie. Kiedy to było i jakim wspólnych terminem możemy określić te rośliny.
To pytanie nastręczyło Państwu trochę trudności.
Rośliny te, jako że występowały na ziemi przed okresem zlodowacenia,  możemy nazwać roślinami reliktowymi lub też żywymi skamieniałościami.
Drzewa te pochodzą z różnych rodzin i rodzajów.
Do Magnoliowatych zaliczamy tulipanowca (rodzaj tulipanowiec – ma 92,5 mln lat) i magnolie (rodzaj magnolia, ma ok 55 mln lat).  Miłorząb należy do rodziny miłorzebowatych, pojawił się we wczesnej kredzie czyli ponad 100 mln lat temu.

Szczegółowe informacje

logo_200_pl