Ogród Botaniczny UW laureatem Medalu im. Wiktora Godlewskiego

W dniu 12 maja 2017 r, w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach odbyła się uroczystość wręczenia medali „za działania na rzecz przyrody”. W gronie laureatów znalazł się Ogród Botaniczny UW. Nagrodę odebrała dyrektor dr Hanna Werblan-Jakubiec.

Medal im. Wiktora Godlewskiego przyznawany jest za zasługi dla ochrony przyrody oraz popularyzację wiedzy przyrodniczej, służy także upowszechnianiu pamięci o Wiktorze Godlewskim. Medal ustanowiono w 1992 r z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Bogutach-Piankach, rodzinnej miejscowości Wiktora Godlewskiego. Wiktor Godlewski (1831-1900) był przyrodnikiem, ornitologiem, a także uczestnikiem powstania styczniowego. Wraz z Benedyktem Dybowskim na zesłaniu prowadził pionierskie badania fauny i flory oraz środowiska przyrodniczego Syberii, za co został nagrodzony przez Carskie Towarzystwo Geograficzne.

Wśród dotychczasowych laureatów, Medalu im. Wiktora Godlewskiego znaleźli się między innymi: Adam Wajrak (2000 r), Simona Kossak i Ogólnopolskie Towarzystwo Ptaków (2002 r), Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów (2005) i Muzeum Rolnictwa im. Ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu (2011).

W 2017 roku, medalami uhonorowani zostali: prof. dr hab. Dariusz Gwiazdowicz (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), Muzeum Przyrody w Drozdowie, Piotr Tadeusz Kąkol, Stowarzyszenie na rzecz Żubrów i Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

medal_Godlewski